Jdi na obsah Jdi na menu
 


VAKCINACE PSŮ

2. 11. 2009

 ObrazekVAKCINACE PSŮ

 

Cílem preventivní vakcinace je zabránit onemocnění,která jsou pro psy smrtelná nebo způsobují trvalé a často neřešitelné následky.

 

 

Vakcinace se provádí již od 6-ti týdnů věku štěněte , kdy se používají výhradně „puppy“ neboli „miminkovské“ vakcíny. Jedná se o to, že imunitní systém štěněte v tomto věku není ještě natolik zralý,aby zvládl velké množství antigenů . Navíc mlékem od feny a částečně ještě přes placentu dostalo štěňátko protilátky od matky . Jako první se snižuje množství protilátek proti parvoviróze a psince, a proto jsou první vakcinační dávky zaměřeny hlavně na tyto 2 infekce.

Dále se v tomto věku doporučuje očkovat proti koronaviróze neboli proti „štěněčím průjmům“. Koronavirové průjmy ohrožují pejsky pouze ve štěněčím věku a po roce věku se již očkovat nemusí – dospělý jedinec jimi neonemocní,ale je důležitá imunizace fen-matek,které opět mlékem chrání svoje štěňata. U těch vakcinaci proti koronavirům doporučujeme pravidelně opakovat.

 1.přeočkování – mělo by následovat cca 3-4týdny po „miminkovském“ očkování. Zde je spektrum již širší. Aby imunizace byla dostatečná a chránila pejska po celý rok, je nutné za 3-4 týdny podstoupit 2.přeočkování ,kde se zpravidla podává tzv. boosterovací dávka, po jejíž aplikaci je koncentrace protilátek dotatečná pro ochranu pejska po dobu 1 roku. Proti psím nemocem je nutná každoroční revakcinace !!!

Často se v ordinaci setkáváme s opozděným přeočkováváním. Pokud se jedná o zpoždění do jednoho měsíce od posledního očkování , je vše v toleranci. Ale pokud je zpoždění větší, pak je velice často nutná revakcinace opět po cca 3-4týdnech.Je to totiž jediný způsob,jak pejskovi zajistit dostatečné množství protilátek, které ho bude chránit opět celý rok.

 Základní "7-mi kombinace" , která je dnes nejčastější podávanou vakcínou , imunizuje proti :

 

parvoviróze , psince, infektční hepatitidě+adenovirové resp. infekci , parainfluenze a leptospiróze- 2 různé kmeny.

Vakcinace porti vzteklině – je možno vakcinovat jedince o 3 měsíců stáří , od 6-ti měsíců stáří je vakcinační povinnost daná zákonem. Revakcinace se provádí po roce nebo i po 3letech podle použité vakcíny.

 Dále je možno pejska vakcinovat proti těmto nemocem:

Lymská borelióza – od 12-ti týdnů stáří štěněte , přeočkovává se po 3 týdnech a dále se revakcinuje 1xročně. Ideálním obdobím pro vakcinaci je podzim a zima!!!!

Tetanus – od 12-ti týdnů věku s přeočkováním za 3 týdny a následnou revakcinací po 2 letech

 Plísně – tato vakcinace se používá se preventivně i terapeuticky!!!

Psincový kašel – vakcína,která se kape pejskovi do nosu!!!! Velice důležitá vakcinace, protože s komlpexen psincového kašle se setkáváme každý rok 2x stejně jako jsou chřipkové vlny u lidí. Revakcinace je 1x ročně. V prvním roce se nemusí přeočkovávat.

Herpesvirus – nová vakcína určená pro vakcinaci fen před plánovaným krytím a v průběhu březosti. Fenu neohrozí,ale pokud se infekce dostane na vyvíjející se plod nebo se infikují štěňata při průchodu porodními cestami, dochází k úhynu štěňat do konce 1-2 týdne věku. Tato jediná vakcína je u nás k dostání pouze po předchozím objednání.

V naší ordinaci je možnost vakcinovat proti všem těmto nemocem.Na volbu vhodného vakcinačního programu se nás můžete kdykoliv zeptat!