Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otrava liliemi u koček

3. 10. 2012

Nyní jedno velmi důležité upozornění pro majitele kočiček!!!

Máte doma kočičku a jste zároveň milovníkem lilií a denivek??? Tak potom byste měli velmi pečlivě číst následující řádky!!!

V září letošního roku nás navštívili zoufalí majitelé velmi hravého 5-ti měsíčního koťátka britské modré kočičky, které za svou hravost zaplatilo daň nejvyšší.

Květy a listy lilií jsou velice krásné,ale pro hravou kočku velmi zákeřné. Pouhé okousání 2 listů lilie (a to pouze do poloviny!!!) a pár nevinných kousnutí do krásného okvětního lístku lilie způsobilo u kotěte velmi rychlý nástup akutního selhání ledvin, které by mělo pouze částečnou šanci na přežití,pokud by se dotyčná kočička ošetřila a následně začala léčit DO NĚKOLIKA MÁLO HODIN PO POZŘENÍ LISTU NEBO KVĚTU LILIE ČI DENIVKY!!!

Majitel si často ani nevšimne,že kousek květinky chybí a pokud se dostaví s kočičkou až po nástupu často velmi nespecifických příznaků - apatie, někdy zpočátku může být i průjem, nechutenství , velmi málo moče,či úplná zástava močení a změna v chování kočičky,atypické nošení a držení hlavy tzv.kohoutí krk,.....věřte, že už nemáme vůbec žádnou šanci kočičce pomoci. Toxin obsažený v rostlinných šťávách velice agresivně napadá kůru ledvin a následně i slinivku břišní. Způsobuje v ledvinách nevratné změny , které vedou k  úplné zástavě močení z důvodu neschopnosti tvořit moč. Dochází k urémii a následně k velmi pomalému úhynu....

  Ona ta lilie asi nebude tak "nevinná" , že?!