Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krmiva obecně aneb jak vybrat správné papáníčko...

8. 12. 2009

 KRMIVA

 aneb proč jsou některá "laciná" a jiná "drahá"

 

V naší ordinaci si kromě veterinárních diet , krmných doplňků a veterinární kosmetiky , můžete rovněž zakoupit krmiva pro Vaše psy a kočky. Nabízíme pouze superprémiová krmiva od výrobců , kteří vyrábějí veterinární diety !!! U těchto výrobců máme totiž jistotu, že kvalita bude vždy přísně kontrolována a jakostní znaky jsou striktně dodržovány!!!

 

Co znamená , že krmivo je „superpremiové“ ???

Obecně se krmiva rozdělují do třech jakostních tříd :

economy

premium

superpremium

 

Nejnižší třída kvality je třída economy , kde jsou zdroje pro výrobu granulí často v tzv.nepotravinářské kvalitě , jako zdroj živočišné bílkoviny často slouží masokostní moučky či jen kostní moučky. Ostatní zdroje bílkovin jsou rostlinného původu – často sója. Bohužel bílkoviny rostlinného původu jsou pro masožravce velice těžko stravitelné. Granule navíc obsahují velké množství konzervačních látek a zchutňovadel.Vzhledem k nízké kvalitě granulí,je dávkování velice vysoké – často nad 20dkg/10kg váhy zvířete a objem stolice je velký, což svědčí o nízké využitelnosti těchto krmiv. Cena za kg granulí je nízká ( např.časté letákové akce : 15kg granulí za 299,-Kč apod).

 

Střední třída kvality je třída premium. V této nejširší třídě najdeme krmiva velice dobré ,ale i horší kvality. Cenově se pohybujeme kolem 50,- až 70,-Kč/kg. Vstupní suroviny jsou podstatně kvalitnější než u třídy economy , ale stále jsou to často masokostní moučky či sušená masa nížší kvality. Mohou ,ale nemusí obsahovat zchutňovadla a konzervační látky. Opět při bližším přečtení tabulky složení nacházíme sóju či produkty rostlinného původu na předních místech. Dávkování je opět vyšší obecně 15-20dkg/10kg váhy zvířete. Objem stolice je opět vyšší.

 

Nejvyšší třída kvality je třída superpremium. Povinností výrobce je vycházet z potravinářské kvality vstupních surovin a jako zdroj bílkoviny je používáno vždy čerstvé maso. Granule obecně vynikají výrazně vyšší chutností, neobsahují zchutňovadla a konzervační látky. Díky vyšší kvalitě vstupních surovin jsou tato krmiva maximálně stravitelná a obecná krmná dávka je velice nízká tj.kolem 10dkg/10kg váhy zvířete. Stolice je maloobjemová. Tito výrobci často vycházejí nejen z kuřecího masa , ale používají i jehněčí , krůtí a lososí maso (v různém procentu zastoupení ). Cena je od 100,-Kč/kg .

Vzhledem k velikosti krmné dávky, vychází často denní krmná dávka superprémiového krmiva mnohem levněji než dávka krmiva nižší jakostní třídy !!!

Holistická krmiva - poslední dobou velmi moderní záležitost!!! Jedná se o krmiva vysoké kvality , u kterých se využívá vstupních surovin v kvalitě určené pro lidskou výživu. Dokonce se můžeme u takových krmiv setkat i s pro nás poměrně "exotickými" kombinacemi druhů mas a bylinek či ovoce a u některých výrobců nejsou rozdělena krmiva dle věkové či váhové kategorie , ale pouze podle vzájemného poměru bílkovin a tuků.

Tímto stručným povídáním jsme Vám chtěli vysvětlit co jednotlivé kategorie znamenají. A předem upozorňuji na jedno : neexistuje dobré či špatné krmivo. Pokud na něm můj pes či kočka dobře prospívají (chutná jim, stolice je po něm maloobjemová a igelitovým sáčkem snadno "sebratelná",pes je v dobré kondici, nehubne ani netloustne),pak ho  mohu považovat za kvalitní krmivo. 

Z praxe ovšem mohu potvrdit, že toto kritérium nejčastěji splňují právě výše zmiňovaná krmiva ze třídy kvality SUPERPREMIUM !!! 

tlustoch.jpg

pes-jedlik.jpg